home historia obiekty forum linki
dołącz do nas
aktualności o nas blog ekonomia speedwaya napisali o nas Galeria

Przez wiele lat mieszkańcy Warszawy mogli być naocznymi świadkami sportowych zmagań żużlowców na owalnym torze. Wszak pierwszym Drużynowym Mistrzem Polski został zespół PKM Warszawa! Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia na stadionie Budowlanych (obiekt dzisiejszej Skry) odbywały się zawody żużlowe, które gromadziły na trybunach blisko 40 tysięcy ludzi.

 

Na początku lat 90-tych wydawało się, że Warszawa wróci na żużlową mapę Polski. Na stadionie Gwardii powstał nowy tor, na którym odbyło się wiele wspaniałych imprez m.in.: finał Indywidualnych Mistrzostw Polski AD 1996 czy też mecz międzypaństwowy Polska – Australia. Do 2003 roku istniała także sekcja żużlowa. Niestety, od sześciu lat w stolicy nie słychać już żużlowych motocykli.

 

Warszawskie Towarzystwo Speedwaya zostało utworzone w marcu 2006 roku. Pierwsze miesiące działalności zostały poświęcone na uzupełnienie braków kadrowych oraz monitoring obiektów nadających się do uprawiania sportu żużlowego. Po uzyskaniu opinii eksperta, wiceprzewodniczącego GKSŻ, Pana Dariusza Cieślaka, uznano, że obiekt przy ulicy Racławickiej będzie gotowy do reaktywacji po niezbędnym liftingu. W celu zagospodarowania obiektu opracowany został profesjonalny biznesplan nakreślający kierunki działania oraz przedstawiający źródła finansowania. Niestety, zawiłe kwestie własnościowe sprawiają, że obiekt ten nie może być przy obecnych uwarunkowaniach brany pod uwagę.

 

W międzyczasie WTS uczestniczył także w kilku ciekawych przedsięwzięciach, spośród których najważniejsze to:


• udział w Targach Motoryzacyjnych Expo,
• aktywne poparcie akcji „Tak dla bieżni” (promocja budowy bieżni lekkoatletycznej na Stadionie Narodowym),
• udział w programach telewizyjnych (Wokół toru, Kontratak) oraz radiowych,
• wstąpienie w struktury PZM,
• nadanie honorowego członkostwa Jerzemu Kryszakowi.

 

Do ważnych obszarów działalności zaliczana jest również analiza polityki stadionowej w Warszawie. Obecnie w związku z Euro 2012 powstaną bądź zostaną odnowione co najmniej trzy obiekty sportowe. Jednym z ważniejszych działań stowarzyszenia jest lobowanie na rzecz umieszczenia zawodów żużlowych w planach zagospodarowania poszczególnych stadionów.

 


 

Aktualny skład zarządu przedstawia się następująco:

 

Skolimowski Andrzej - prezes

tel. +48 501 150 661          e-mail: a.skolimowski@zuzel.waw.pl

 

Jankowski Wojciech - wiceprezes

tel. +48 606 538 719          e-mail: w.jankowski@zuzel.waw.pl

 

Waliński Andrzej - wiceprezes

tel. +48 603 074 503           e-mail: a.walinski@zuzel.waw.pl

 

Wesołowski Rafał - wiceprezes i skarbnik

tel. +48 604 684 084          e-mail: r.wesolowski@zuzel.waw.pl

 


 

Statut Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya nakreśla prawa oraz obowiązki jego członków. Do stowarzyszenia może przystąpić każdy. Wszyscy członkowie działają w stowarzyszeniu społecznie. Statut określa także główne cele, takie jak:

 

• promocja sportu żużlowego na terenie miasta Warszawy i terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• prowadzenie działań promujących sport, kulturę fizyczną i aktywne formy wypoczynku,
• krzewienie kultury stadionowej oraz pozytywnego dopingu na imprezach sportowych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
• upowszechnianie wiedzy o sporcie żużlowym,
• reaktywacja sportu żużlowego w Warszawie.

 

Ostatni cel wyznacza długofalową strategię działania stowarzyszenia. Jego realizacja wymaga uprzedniego zbudowania trwałych fundamentów. Warszawskich sympatyków sportu żużlowego można podzielić na trzy kategorie:

 

• osoby pamiętające historyczne sukcesy stołecznych klubów żużlowych,
• osoby, które zainteresowały się sportem żużlowym w wyniku reaktywacji sekcji w latach 90-tych,
• osoby mieszkające w Warszawie, napływowe z ośrodków bogatych w tradycje żużlowe.

 

Niestety, próżno w wyżej wymienionych grupach szukać najmłodszych przedstawicieli. Doświadczenie pokazuje, że żużel jest sportem rodzinnym. Na trybunach zasiadają całe rodziny. Bardzo często można spotkać kibiców żużlowych w wieku szkolnym lub nawet młodszych. To najlepszy okres na złapanie „bakcyla”! Warszawskie dzieci nie wiedzą, czym jest żużel. Nie rozumieją jego zasad, nie dostrzegają piękna tego sportu oraz nie znają zawodników. Żużel nie może konkurować z innymi dyscyplinami. W celu zmiany tego stanu rzeczy niezbędne jest prowadzenie odpowiedniej polityki edukacyjnej oraz informacyjnej.

 

Szansę na reaktywację sportu żużlowego sensu stricte pojawią się jedynie dzięki realizacji celów składających się na długookresową politykę stowarzyszenia. Jej główne elementy to:

 

• budowa społeczeństwa „żużlowego” w stolicy,
• wspieranie wszystkich akcji mających na celu popularyzację speedwaya,
• organizacja spotkań sympatyków żużla połączonych z wspólnym oglądaniem transmisji telewizyjnych z najważniejszych zawodów,
• działalność publicystyczna,
• organizacja wyjazdów na zawody żużlowe.

 


 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego o naszym stowarzyszeniu:

 Chcesz pomóc w reaktywacji żużla w Warszawie?

Zostań członkiem Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya!


Deklaracja członkowska w formacie PDF


Deklaracja członkowska w formacie RTF

 

Deklarację możesz przesłać pocztą na adres stowarzyszenia, lub wręczyć osobiście dowolnemu członkowi Zarządu na jednym z naszych spotkań.