
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sympatykom sportu żużlowego mieszkającym w stolicy, Warszawskie Towarzystwo Speedwaya przedstawiło wyniki badań dotyczących otwarcia polskich lig żużlowych na zawodników zagranicznych, począwszy od 2006 roku. Odpowiednio długi horyzont czasowy umożliwił dokonanie analizy statystycznej oraz ekonometrycznej. Prezentacja została przedstawiona w niedzielny wieczór pomiędzy transmisjami telewizyjnymi z dwóch spotkań najlepszej ligi żużlowej na świecie w warszawskiej Restauracji Rooster.
Wyniki autorskich badań przedstawił Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya. Niestety, ze względu na przedłużającą się transmisję telewizyjną z meczu tegorocznych beniaminków, prezentacja musiała zostać skrócona do 10 minut. W tym czasie możliwe było jedynie syntetyczne przedstawienie kilku najważniejszych wniosków. Zabrakło czasu na zaprezentowanie podstaw teoretycznych oraz metodologii badania. – Myślę, że mimo wszystko byłem w stanie przekazać kluczowe wnioski płynące z badania. Mam nadzieję, że okażą się one cenną wskazówką dla zarządzających ligą oraz poszczególnymi klubami. Szkoda tylko, że po raz kolejny na organizowany przez nas event nie wybrał się nikt z zaproszonych gości oraz urzędników miejskich – powiedział Jankowski.
Dodatkową atrakcją była premiera publikacji prezentującej wyniki badania oraz zawierającej dodatek „W drodze ku reaktywacji…”. Wszyscy zainteresowani mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz po zakończeniu prezentacji. Publikacja podzielona została na trzy zasadnicze części. Pierwsza dotyczy badania wpływu zawodników zagranicznych na frekwencję na trybunach, druga to opis działań Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya w 2009 roku, a na zakończenie prezentowany jest publicystyczny dorobek członków WTS-u. Nie mogło więc zabraknąć wątków ekonomiczno – biznesowych speedwaya oraz części kibicowskiej. Patronat merytoryczny nad publikacją sprawował SKN Zarządzania w Sporcie działający przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Na zakończenie spotkania przedstawiono potencjalne obszary badawcze, które można poruszyć w pracach naukowych dotyczących polskiego sportu żużlowego. Za pomocą badań ekonometrycznych mierzalny jest zysk oraz koszt związany z występami zagranicznych drużyn w polskich niższych ligach. Ciekawych wniosków może dostarczyć także analiza wpływu wychowanków na frekwencję na trybunach oraz ilościowe skwantyfikowanie wpływu pogody na średnią liczbę widzów na stadionach. Wart poruszenia jest temat rosnących cen biletów na poszczególne zawody na tle ogólnych trendów inflacyjnych.
NASI SPONSORZY: