
Warszawskie Towarzystwo Speedwaya na inaugurację sezonu przygotowało niespodziankę dla wszystkich sympatyków sportu żużlowego. WTS Akademia Speedwaya to e-learningowy kurs edukacyjny propagujący wiedzę o sporcie żużlowym. Co miesiąc na stronie internetowej organizatora publikowany będzie nowy moduł. Dla pięciu najlepszych absolwentów przygotowano atrakcyjne nagrody!
- Projekt ma na celu spojrzenie na sport żużlowy z szerszej perspektywy. Niestety, w Polsce żużel postrzegany jest przez pryzmat własnego podwórka. Jeśli nie spojrzymy szerzej na naszą dyscyplinę, to nigdy nie ujawni ona w pełni swojego prawdziwego potencjału – mówi Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya, główny pomysłodawca projektu. – Wiem, że podobne projekty były już kiedyś realizowane, ale nie od tej strony. My nie skupimy się jedynie na parametrach technicznych motocykli. Wartość merytoryczna projektu będzie bardzo wysoka, a atrakcyjne nagrody powinny zachęcić wszystkich sympatyków speedwaya do poszerzenia wiedzy na tematy związane z żużlem, a być może niedotyczące bezpośredniego rywalizacji sportowej. Program nauczania porusza wiele ciekawych wątków.
Zadaniem uczestników kursu będzie udzielanie odpowiedzi na pytania po wcześniejszej lekturze poszczególnych prezentacji. Do kursu można dołączyć w każdej chwili, ale przesłanie odpowiedzi przed opublikowaniem kolejnego modułu będzie nagradzane dodatkowym punktem. Organizatorzy liczą na pomysłowość i kreatywność uczestników. Dla 5 najlepszych absolwentów przewidziano wspaniałe nagrody ufundowane przez firmę Ruszkiewicz Sport Marketing:
• bilet uprawniający do wejścia na wszystkie imprezy podczas weekendu z ICE Racingiem w styczniu 2010 r. w Sanoku (w tym eliminację do IMŚ w ICE Racingu),
• zestaw pamiątek żużlowych.
Dodatkowo prowadzona będzie klasyfikacja w kategorii Warszawa. – Mogą w niej brać udział osoby nie tylko zameldowane czy mieszkające w stolicy, ale także pracujące tutaj oraz studiujące bądź uczące się – zaznacza Wojciech Jankowski. Główną nagrodą w tej kategorii jest kolacja dla dwóch osób w warszawskiej Restauracji Rooster (ul. Krakowskie Przedmieście 8). Dla autora najlepszej pracy co miesiąc czekają atrakcyjne gadżety związane z Warszawskim Towarzystwem Speedwaya.
Aby zostać absolwentem WTS Akademii Speedwaya wystarczy zgromadzić 40 punktów (z łącznej puli 77 punktów). Wszyscy absolwenci otrzymają, po dostarczeniu danych teleadresowych, certyfikat ukończenia WTS Akademii Speedwaya.
Program nauczania przedstawia się następująco:
• Moduł 1 (kwiecień 2009 r.): Żużel na świecie. Co na świecie jest rozumiane pod pojęciem speedway? Przedstawienie różnych definicji sportu żużlowego oraz prezentacja pokrewnych dyscyplin (żużel na trawie, ice racing, żużel na długim torze, side cary, dirt track, wyścigi amerykańskie).
• Moduł 2 (maj 2009 r.): Sporty motorowe a sporty olimpijskie. Czy polski żużlowiec zdobędzie kiedyś medal na Igrzyskach Olimpijskich Sportów Motorowych?
• Moduł 3 (czerwiec 2009 r.): Przygotowanie sprawnościowe zawodnika. Ukazanie metod i technik przygotowywania się do sezonu najlepszych zawodników. Rodzaje treningów i dieta. Opinie ekspertów. Techniki treningu w czasie sezonu. Sposoby radzenia sobie ze stresem i presją otoczenia.
• Moduł 4 (lipiec 2009 r.): Sport żużlowy od strony technicznej. Parametry motocykla żużlowego. Konkurencja na rynku akcesoriów oraz silników. Zastosowanie nowych rozwiązań w motocyklu żużlowym.
• Moduł 5 (sierpień 2009 r.): Sport żużlowy a aglomeracje miejskie. Przedstawienie specyfiki dyscypliny w Polsce. Jej regionalny charakter a ogólnokrajowy zasięg. Historia żużla w największych ośrodkach w Polsce (Warszawa, Kraków, Szczecin). Przegląd obecnych możliwości tych miast.
• Moduł 6 (wrzesień 2009 r.): Zakładamy klub żużlowy. Aspekty prawne działalności klubu. Wymagania licencyjne oraz biznesowe podejście do zarządzania klubem sportowym. Jak pozyskać środki na działalność? Cele sponsoringu sportowego.
• Moduł 7 (październik 2009 r.): Ice Racing. Charakterystyka dyscypliny. Różnice sprzętowe oraz w technice jazdy w stosunku do klasycznej odmiany żużla. Początki Ice Racingu w Polsce. Wymagania wobec obiektu oraz nawierzchni. Żużel klasyczny na lodzie a Ice Racing. Fenomen dyscypliny w Rosji.
Założenia oraz zasady kursu dostępne są pod tym linkiem: www.zuzel.waw.pl/akademia.pdf.
Patronat merytoryczny nad projektem objęły witryny: www.iceracing.pl oraz www.pamiatkisportowe.pl, a patronat medialny: TVP Sport oraz dziennik internetowy speedway.info.pl.
SPONSORZY:
PATRONI MEDIALNI:
PATRONI MERYTORYCZNI: